South Carolina Wrestling - 4A Rankings in SC


The Schedule for Ranking releases this season is at the bottom of this page

Rankings are from the South Carolina Wrestling Coaches Association
as compiled by SCMAT.COM

December 1, 2020 - Pre-season Team Rankings

1. Eastside
2. Indian Land
3. May River
4. South Pointe
5. Travelers Rest
6. Lugoff-Elgin
7. York
8. Hartsville
9. North Myrtle Beach
10. Beaufort
11. Greenwood
12. Westwood
13. Greer
14. Dreher
15. Easley
16. Hilton Head
17. South Aiken
18. Walhalla
19. Laurens
20. Greenville


Returning State Placers/Qualifiers by Team:

Billy Avant - A.C. Flora (Sr., 2020 285 SQ)

Triston Williams - Aiken (Jr., 2020 285 SQ)

Holden Williams - Airport (Sr., 2019 106 4th)
Gavin Epps - Airport (Sr., 2019 126 SQ)

Payton Bayne - Beaufort (Sr., 2020 120 SQ)
Matthew Durrance - Beaufort (Sr., 2020 138 SQ, 2019 132 4th)
Colton Phares - Beaufort (So., 2020 145 4th)
Jeremiah Simmons - Beaufort (Sr., 2020 160 3rd, 2019 160 SQ)
Michael Cenci - Beaufort (Sr., 2020 170 SQ, 2019 170 4th)
Theo Washington - Beaufort (Sr., 2019 195 SQ)

Lincoln Reagan - Catawba Ridge (Sr., 2020 195 SQ - 3A)

Leon Wang - Dreher (Sr., 2020 126 SQ)
Landon Hucks - Dreher (Jr., 2020 145 SQ)
Josh Smith - Dreher (Jr., 2020 170 SQ)
Peter Valerio - Dreher (Jr., 2020 195 SQ)
Bryson Harper - Dreher (Jr., 2019 106 SQ)

Ty Tice - Eastside (So., 2020 106 2nd)
Colt Schrader - Eastside (So., 2020 113 4th)
Lane Schrader - Eastside (So., 2020 120 3rd)
Aden Leonard - Eastside (Sr., 2020 126 2nd, 2019 113 3rd)
Roy Price - Eastside (Jr., 2020 132 3rd, 2019 106 3rd)
Bear Nelson - Eastside (Sr., 2020 170 4th)
Miles Scott - Eastside (Sr., 2020 195 2nd, 2019 182 3rd)
Rickey Abercrombie - Riverside (Sr., 2020 220 SQ - 5A)

Jon Jon Sligh - Greenville (So., 2020 106 SQ)
Grason Belton - Greenville (So., 2020 120 4th)

Adam Clinemyer - Greenwood (Sr., 2020 138 SQ - 5A)

Danchez McNeal - Hartsville (So., 2020 120 SQ)
Logan Berger - Hartsville (Jr., 2020 132 1st, 2019 113 2nd)
Luke Phillips - Hartsville (Sr., 2020 138 4th, 2019 132 1st, 2018 132 SQ - 2A-1A)
Alex Hunt - Hartsville (Jr., 2020 145 SQ)
Robert Williamson - Hartsville (Jr., 2019 152 SQ)

James Levy - Hilton Head (Sr., 2020 113 2nd, 2019 106 2nd)
Drew Vigh - Hilton Head (Jr., 2020 126 SQ)

Drew Endres - Indian Land (Jr., 2020 106 1st - 3A)
Max Yegge - Indian Land (Jr., 2020 113 3rd, 2019 106 3rd - 3A)
Dylan Layton - Indian Land (Jr., 2020 120 1st - 3A SC, 2019 106 3rd - Jensen Beach FL - 2A)
Clint Creech - Indian Land (Sr., 2020 126 4th - 3A)
Grant Witherspoon - Indian Land (Sr., 2020 145 1st - 3A)
Terrell Ottinger - Indian Land (Sr., 2020 152 SQ - 3A)
Solomon Cortez - Indian Land (Sr., 2019 120 3rd, 2018 106 1st - 3A)

Scotty Dean - Lugoff-Elgin (Sr., 2019 195 SQ - 5A)
Brice Carron - Lugoff-Elgin (Sr., 2018 106 SQ - 4A)

EJ Seaman - May River (Jr., 2020 106 4th - 3A)
Isham Peace - May River (Sr., 2020 113 1st - 3A SC, 2019 113 6th, 2018 106 SQ - Walton-Verona KY)
Santiago Rueda - May River (So., 2020 132 SQ - 4A)
Mike Sunkins - May River (Jr., 2020 132 SQ - 3A)
Miguel Cavalheiro - May River (Jr., 2020 138 4th - 3A)
Anthony Nelsen - May River (Sr., 2020 145 4th - 3A)
Gabriel Juarez - May River (So., 2020 152 3rd - 3A)
Wyatt Banfield - May River (Sr., 2020 160 SQ - 3A)
Eli Hall - May River (Sr., 2020 220 1st, 2019 220 SQ - 3A)
Travis Tran - May River (Sr., 2019 106 SQ - 3A)
Jaxon Meriwether - May River (Sr., 2019 145 SQ - 3A)

Destin Freeman - Midland Valley (Sr., 2020 113 SQ)
Caleb Richardson - Midland Valley (Sr., 2020 152 SQ)

Navruz Ibragimov - Myrtle Beach (Sr., 2020 182 SQ, 2019 182 SQ)

Jackson Smith - North Myrtle Beach (So., 2020 106 SQ)
Naszeir Bellamy - North Myrtle Beach (Jr., 2020 126 3rd)
Blake Jenkins - North Myrtle Beach (Sr., 2020 145 SQ)
Andre Giddens - North Myrtle Beach (Jr., 2020 160 4th)
Rashad Dawud - North Myrtle Beach (Sr., 2020 170 SQ)
Chase Simmons - North Myrtle Beach (Sr., 2020 182 3rd, 2019 170 2nd)
Coy Reid - North Myrtle Beach (Sr., 2020 120 SQ - 3A NC)

Levi Shelton - Pickens (Jr., 2020 113 SQ)
Ben Joye - Pickens (Sr., 2019 152 SQ)

Hunter Goodwin - South Aiken (Sr., 2020 170 SQ)
Camden Taylor - South Aiken (Sr., 2019 120 SQ)

Spencer Cox - South Pointe (Jr., 2020 120 2nd, 2019 106 1st)
Alan Powell - South Pointe (Sr., 2020 126 4th)
Nygel Moore - South Pointe (Sr., 2020 182 SQ, 2019 170 SQ)
Cole Airington - South Pointe (Sr., 2019 126 SQ)
Pearson Borders - South Pointe (Sr., 2019 132 3rd, 2018 120 SQ)

Aidan Shepherd - Travelers Rest (So., 2020 106 SQ)
Bradley Russ-Martin - Travelers Rest (Sr., 2020 138 3rd)
Brooks Russ-Martin - Travelers Rest (Sr., 2020 145 2nd)
Bryson McLees - Travelers Rest (Sr., 2020 152 SQ, 2019 138 SQ, 2018 126 SQ)
Kodie Hughes - Travelers Rest (Sr., 2020 220 1st, 2019 182 SQ)

Evans Kaleb - Walhalla (Sr., 2020 113 SQ, 2019 113 SQ)
Nevan Hopkins - Walhalla (Sr., 2020 195 SQ)

Elijah Villa - Westwood (Sr., 2020 145 SQ)
Drake Lesher - Westwood (Jr., 2020 195 3rd)

Jackson Rumfelt - York (Sr., 2020 120 1st, 2019 120 1st, 2018 113 3rd)
Kaleem Heard - York (Sr., 2020 126 1st, 2019 113 1st, 2018 106 1st)
Luke Dickson - York (Sr., 2020 132 4th, 2019 132 SQ)
David Tripp - York (Sr., 2020 160 SQ)


Projected schedule of SC 4A Wrestling Rankings this season:

December 1, 2020 - Pre-season Team Rankings
January 14-26, 2021 - Top Sr., Jr., So., Fr.
February 9, 2021 - Individual & Team Rankings
March 2, 2021 - Individual State Qualifiers only
March 16, 2021 - Summary of Team State Tournament Placements


Coaches will receive feedback requests and drafts circulated a week in advance of each Rankings Release. If a coach needs a new or updated email address added to the distribution please send requests to scmat@hotmail.com