South Carolina Wrestling - 2A-1A Rankings in SC


The Schedule for Ranking releases this season is at the bottom of this page


February 21, 2017 - Top 8 State Qualifiers only

SC 2A-1A Wrestling Top 8 Individual Rankings by Weight Class:
SQ - State Qualifier

106 lbs.
1. Jesse Brown - Marion (Jr., 2016 106 4th)
2. Skylar Hanks - Abbeville (Jr.)
3. Pierre Dolcine - North Charleston (Jr.)
4. David James - Buford (So.)
5. Brandon Dasen - Chesnee (So.)
6. Zach Boone - North Central (Fr.)
7. Travis Coach Jr. - St. John's (So.)
8. Malik Moultrie - Whale Branch (Fr.)

113 lbs.
1. Ford Thomas - Chesnee (Fr.)
2. Dalton Mackey - Andrew Jackson (So.)
3. Austin Tiesing - Marion (Jr.)
4. Voshawn Johnson - Garrett (Jr.)
5. Torrey Prioleau - Burke (Fr.)
6. Garrett Davis - Whitmire (So.)
7. Walker Fann - St. Joseph's (Fr.)
8. Bryce Jones - Bamberg-Ehrhardt (So.)

120 lbs.
1. Anthony Wells - North Charleston (Jr., 2016 113 3rd, 2015 106 SQ)
2. Dilan Gillard - Marion (Sr., 2016 113 2nd, 2015 113 3rd)
3. Mason Gomez - North Central (Sr., 2015 113 2nd, 2014 113 3rd)
4. Dalston Killian - Chesnee (Sr., 2016 106 SQ)
5. Damien George - Keenan (Jr.)
6. Alex Swain - Whitmire (Sr.)
7. Addison Haly - Academic Magnet (Sr.)
8. Derrick Gourdine - Military Magnet (So.)

126 lbs.
1. Chandler Smalley - Abbeville (So., 2016 120 1st)
2. Sterling Dempsey - Bamberg-Ehrhardt (Sr., 2016 113 4th, 2015 113 SQ)
3. Ezekiel Thomas - Military Magnet (Sr., 2016 126 SQ)
4. Michael Boone - North Central (Jr., 2016 113 SQ)
5. John Simmons - North Charleston (Sr.)
6. David Kelly - Marion (So.)
7. Carlos Anderson - Eau Claire (Jr.)
8. Tyleik Elder - Andrew Jackson (Fr.)

132 lbs.
1. Jacob Rogers - Liberty (Jr., 2016 120 2nd, 2015 113 4th)
2. Gustavo Pardo - Chesnee (Sr., 2016 120 SQ, 2015 120 SQ)
3. Quinton Blake - Bamberg-Ehrhardt (So.)
4. Jordan Pressley - Marion (So.)
5. Semahj Forrest - Baptist Hill (Jr.)
6. Taqui Polite - Whale Branch (So.)
7. Adrian Lewis - Cheraw (Sr.)
8. Skye Williams - North Central (Jr.)

138 lbs.
1. Hunter Haven - Andrew Jackson (So., 2016 120 3rd)
2. Wrenn Pierce - Landrum (Sr., 2016 126 2nd, 2014 120 SQ)
3. Antonio Champaigne - Military Magnet (So., 2016 138 SQ)
4. DaVontay Brown - Burke (Sr.)
5. Alex Little - Whitmire (Jr.)
6. Tyrese Williams - Cheraw (Jr.)
7. Eli Beall - Academic Magnet (So.)
8. Deondre Green - Whale Branch (Jr.)

145 lbs.
1. Seth Childress - Ware Shoals (Sr., 2016 145 2nd, 2015 138 3rd, 2014 132 SQ)
2. Josh Dardy - Eau Claire (Sr.)
3. Khalil Crowder - Cheraw (So.)
4. Jamel Moultrie - Whale Branch (Jr.)
5. Anthony Sanders - Bamberg-Ehrhardt (So.)
6. Matthew Wallace - Buford (So.)
7. Campbell Garrard - Academic Magnet (Sr.)
8. Shakur Gadsden - Garrett (So.)

152 lbs.
1. Cole Murphy - Liberty (Jr., 2016 145 1st, 2015 132 1st)
2. Colton Evans - Whitmire (Sr.)
3. Jesse James - Cheraw (Jr.)
4. K'Donte Johnson - North Charleston (Sr.)
5. Amir Muhammad - Bamberg-Ehrhardt (So.)
6. Webber Moore - Buford (Fr.)
7. Ricky Genwright - Marion (Jr.)
8. Jake Smalley - Academic Magnet (So.)

160 lbs.
1. Ricky Hinson - North Central (Sr., 2016 145 SQ)
2. Rashan McKenzie - Eau Claire (Sr.)
3. James Gainyard - Bamberg-Ehrhardt (Jr.)
4. Bobby Power - Abbeville (Sr.)
5. Charles Wilson - Cheraw (Sr., 2016 152 SQ)
6. Jalen Hammond - St. John's (Jr.)
7. Thomas Vicuna - Whale Branch (Sr.)
8. Da'Montae Mazyck - Garrett (Jr.)

170 lbs.
1. Tyrin Jordan - Cheraw (Fr.)
2. Janius Jefferson - Ware Shoals (Sr.)
3. Trey Bobbit - Buford (Jr.)
4. Noah Kelly - Liberty (Jr.)
5. Tyheim Wright - Garrett (Sr.)
6. Malik Jinks - St. John's (Jr.)
7. Luman Graham - North Charleston (So.)
8. Jaheem Hazel - Whale Branch (So.)

182 lbs.
1. Tyson Cusack - Marion (Sr., 2016 182 2nd)
2. KeSean Brown - Bamberg-Ehrhardt (So., 2016 170 2nd)
3. Deaunte Samuels - North Central (Sr., 2016 182 SQ)
4. Born Ruff-Fields - Whitmire (Sr.)
5. Will Peeler - Ware Shoals (Sr.)
6. Dustin Loflin - Cheraw (Sr.)
7. Tyrone Hicks - St. John's (So.)
8. Quinkell Baker - Garrett (Jr.)

195 lbs.
1. Kohl Gagum - Bamberg-Ehrhardt (Jr., 2016 182 1st, 2015 160 3rd)
2. Dalton Haven - Andrew Jackson (Sr., 2014 138 3rd)
3. Paul Zimmerman - Landrum (Jr., 2016 182 SQ)
4. Lucas Bates - Liberty (Jr., 2016 182 SQ)
5. Steven Berry - North Charleston (Sr.)
6. Kenneth Robinson - St. John's (Jr.)
7. Irvin Mulligan - Whale Branch (So.)
8. James Spencer - Chesterfield (Sr.)

220 lbs.
1. Dakota Barton - Buford (Sr., 2016 220 1st, 2015 220 3rd)
2. Malik Drayton - Garrett (Sr., 2016 220 SQ, 2015 220 SQ)
3. Rasheem Dickerson - Bamberg-Ehrhardt (Jr., 2015 220 SQ)
4. Cody Fleming - Ninety-Six (Fr.)
5. Breck Dismukes - Liberty (Sr., 2016 195 4th)
6. John Zimmerman - Landrum (Jr.)
7. Trey Smalls - St. John's (Jr.)
8. Fletcher Gibbs - Burke (So.)

285 lbs.
1. Nick Dozier - Cheraw (Jr., 2016 220 4th, 2015 220 SQ)
2. Javonta Ross - Barnwell (Sr.)
3. Tay Hentz - Ninety-Six (Sr.)
4. Craig Legette - Marion (Jr.)
5. Dejuan Sease - Bamberg-Ehrhardt (Jr.)
6. Ismael Bravo - Landrum (Sr.)
7. Christian Williams - Chesterfield (Jr.)
8. Storm Polite - Whale Branch (Fr.)

January 31, 2017 - 2A-1A Rankings

January 10, 2017 - 2A-1A Rankings

December 20, 2016 - 2A-1A Rankings

October 17, 2016 - 2A-1A Pre-season Team Rankings

Season Preview 2016-2017 - Top Returning Wrestlers

Projected schedule of SC 2A-1A Wrestling Rankings this season:

October 17, 2016 - Pre-season Team Rankings
December 20, 2016
January 10, 2017
January 31, 2017
February 21, 2017 - Individual State Qualifiers only
February 28, 2017 - Summary only of Team State Tournament Placements


Coaches will receive feedback requests and drafts circulated a week in advance of each Rankings Release. If a coach needs a new or updated email address added to the distribution please send requests to scmat@hotmail.com